Nebezpečný fenomén, který se šíří s galaktickou rychlostí, představuje vážnou hrozbu pro uživatele internetu po celém světě. Umělá inteligence umožňuje podvodníkům generovat absolutně přesvědčivé podvodné scénáře a falešné identity.

Petr Janša
V éře digitálních technologií a umělé inteligence (AI) se stále častěji setkáváme s novými formami trestné činnosti. Experti z Europolu, evropské policejní agentury, nedávno upozornili na alarmující trend: zločinci využívají umělou inteligenci k cílení na tisíce obětí současně, a to zejména prostřednictvím seznamovacích a sociálních médií.

Tento fenomén, který se šíří s obrovskou rychlostí, představuje vážnou hrozbu pro uživatele internetu po celém světě. Umělá inteligence jim umožňuje generovat přesvědčivé podvodné scénáře a falešné identity, jež jsou tak dokonalé, že mohou snadno oklamat i velmi opatrné jedince.Ještě zákeřnější jsou podvody známé jako „scam falešného šéfa“, kde podvodníci vytvářejí komplexní sítě falešných webových stránek, životopisů a investičních profilů, aby mohli oklamat širokou škálu obětí, od osobních investorů až po daňové úřady. V jednom případě dokázali zločinci ukrást více než 50 milionů eur od různých společností, včetně velkých korporací.

Využití AI pro podvodné účely zahrnuje i vytváření tisíců přizpůsobených zpráv v různých jazycích a s různými příběhy, které mohou být distribuovány s minimálním úsilím. Tato technologie umožňuje podvodníkům efektivně vyhledávat a komunikovat s potenciálními oběťmi, aniž by museli investovat čas do budování důvěryhodného příběhu.


Nárůst podvodů na seznamkách je obzvláště znepokojující, a to méně než dva roky po vydání dokumentárního filmu na Netflixu „The Tinder Swindler“, který přitáhl globální pozornost k muži, jenž se vydával za syna bohatého magnáta s diamanty a podvedl několik žen, z nichž jedna přišla téměř o 250 000 eur.

Europol varuje, že bez ohledu na to, jak přesvědčivý může být příběh podvodníka, „nikdy neposílejte peníze člověku, se kterým jste se osobně nesetkali“. Důsledky podvodů mohou být devastující, vedoucí až ke ztrátě úspor na celý život nebo v některých případech k sebevraždě.Europol nabádá oběti, aby nahlásily jakýkoliv podvod policie, ačkoliv si je vědom toho, že mnoho případů zůstává nenahlášeno kvůli pocitu hanby, který oběti prožívají. Odborníci zdůrazňují, že kromě finanční ztráty oběti trpí i psychickým poškozením.

V době, kdy AI umožňuje podvodníkům operovat na dosud nevídané úrovni, je důležité zůstat ostražití a vědomi si potenciálních rizik. Je třeba být kritický k jakýmkoliv neobvyklým finančním návrhům získaným online a v případě pochybností konzultovat situaci s odborníky nebo přímo s policií.

Vývoj umělé inteligence přinesl lidstvu obrovské výhody v mnoha oblastech, od medicíny po vzdělávání. Nicméně, jak upozornil Europol, stínová stránka AI je její zneužití ve světě kriminality. Podvodníci, vyzbrojeni sofistikovanými AI nástroji, nyní mají možnost cílit na oběti na masové úrovni, což značně zvyšuje jejich dosah a efektivitu. Jedním z hlavních problémů je, že AI může vytvářet velmi přesvědčivé podvody, které jsou schopné oklamat i ty nejopatrnější uživatele internetu. Využití AI pro generování falešných identit nebo příběhů je obzvláště znepokojující, protože může ztížit rozpoznání podvodů a usnadnit zločincům uniknout odhalení.

Příklady jako „scam falešného šéfa“ nebo podvody na seznamkách ilustrují, jak mohou být tyto metody úspěšné a zároveň devastující pro oběti. Nejedná se pouze o finanční ztráty, ale i o psychické trauma, které může mít vážné a dlouhodobé následky. Europol správně upozorňuje, že je nezbytné nahlásit jakýkoliv podvod, ačkoli to může být obtížné kvůli pocitu hanby, který mnoho obětí prožívá.

Hlavně, ale bychom neměli podléhat panice a nepřeceňovat schopnosti AI. Ano, AI může být použita pro podvodné účely, ale stále je to nástroj v rukou lidí. Zatímco AI může pomoci zločincům vytvářet přesvědčivější podvody, neznamená to, že bychom měli přistupovat ke všem technologickým inovacím s podezřením. Navíc musíme uznat, že AI také poskytuje mocné nástroje pro boj proti kriminalitě. Analýza dat, rozpoznávání vzorců, a dokonce i identifikace podvodů jsou oblasti, kde AI může pomoci bezpečnostním složkám při identifikaci a předcházení zločinům.