Petr Janša

Evropská centrální banka (ECB) se chystá na svém nadcházejícím zasedání ve čtvrtek poprvé za téměř pět let snížit úrokové sazby.

Tento krok přichází po zveřejnění průzkumu mezi podniky soukromého sektoru, který ukázal, že ekonomická aktivita rostla nejrychlejším tempem za poslední rok, zatímco inflace začala zpomalovat. Podle nejnovějších údajů indexu nákupních manažerů HCOB (PMI), sestaveného společností S&P Global, se produkce soukromého sektoru zvýšila ve většině ekonomik eurozóny. Tento růst byl zaznamenán zejména v Německu, Itálii a Španělsku, zatímco ve Francii došlo k mírnému poklesu. 

Před volbami do Evropského parlamentu tento týden podniky uvedly, že zvýšily ceny pomaleji než v dubnu, což vedlo k nižší inflaci v celé eurozóně, a to i přes růst cen surovin a dalších vstupních nákladů nad úrovně zaznamenané před pandemií. Index celkové obchodní aktivity se v květnu vyšplhal na jednoleté maximum 52,2 z dubnových 51,7, přičemž hodnota nad 50 znamená růst. ECB, která stanovuje úrokové sazby, se sejde ve čtvrtek ve Frankfurtu a očekává se, že sníží svou 4% úrokovou sazbu z vkladů o čtvrt procentního bodu. 

Finanční trhy předpokládají, že prezidentka ECB Christine Lagardeová se bude zdráhat signalizovat sérii snížení sazeb v průběhu roku, vzhledem k obavám, že inflace by mohla opět vzrůst v důsledku oživení růstu v celém 20členném měnovém bloku. Někteří dlužníci vyjádřili obavy, že centrální banka by mohla odložit snížení úrokových nákladů poté, co oficiální údaje ukázaly, že inflace v eurozóně vzrostla v květnu na 2,6 % z dubnových 2,4 %. Toto zvýšení by se však mohlo ukázat jako dočasný výkyv, pokud údaje PMI odhalí nový klesající trend. 

Minulý měsíc klesla nezaměstnanost na rekordně nízkou úroveň v celé EU a ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí expandovala po mírném poklesu ve druhé polovině roku 2023. Bill Papadakis, senior stratég poradenské společnosti Lombard Odier, uvedl: „Po dvou letech stagnace se hospodářský vývoj v Evropě v roce 2024 ukazuje jako pozitivní. Růst roste, nezaměstnanost klesla na rekordní minimum a normalizace inflace znamená, že ECB je připravena začít snižovat úrokové sazby.“ Po mírném květnovém poklesu aktivity soukromého sektoru, který kontrastoval s růstem v Německu, Španělsku a Itálii, se ze čtyř největších ekonomik eurozóny ukázala jako odlehlá Francie. 

Pozice Španělska jako nejvýkonnější ekonomiky se upevnila poté, co tempo růstu zrychlilo na 14měsíční maximum. Průzkum mezi americkými podniky zjistil, že všechna odvětví rostla v květnu rychlejším tempem než v dubnu, s výjimkou zdravotnictví, které se druhý měsíc za sebou zmenšovalo. Globální PMI S&P zjistil, že nové objednávky a „větší zákaznická poptávka“ ve finančním sektoru pomohly zvýšit růst, což „signalizovalo pozitivnější prostředí pro americké firmy, protože šest ze sedmi sledovaných sektorů zaznamenalo expanzi produkce“. 

Růst v sektoru služeb ve Spojeném království se v květnu podle PMI S&P Services zpomalil, protože obchodní aktivita a nové objednávky se zmírnily z 11měsíčního maxima v dubnu. Index aktivity zaznamenal zpomalení z maxim na začátku tohoto roku a minulý měsíc klesl na 52,9, nejpomaleji od listopadu loňského roku, z dubnových 55. 

Joe Hayes, hlavní ekonom společnosti S&P Global Market Intelligence, která data shromažďuje, uvedl, že průzkumy ve službách a výrobních sektorech naznačují, že britská ekonomika ztrácí dynamiku a je na cestě k růstu o 0,3 % ve druhém čtvrtletí, což je pokles z 0,6 % růstu v prvním čtvrtletí. Řekl, že ceny v sektoru služeb rostly nejpomalejším tempem za tři roky, což poskytlo Bank of England komfort, který potřebuje před zasedáním jejího výboru pro měnovou politiku (MPC) koncem tohoto měsíce, aby snížila náklady na půjčky. 

To bude pro MPC velmi povzbuzující a naznačuje to, že trajektorie cen služeb se ubírá správným směrem. Stojí však za zmínku, že ukazatel PMI inflace britských služeb je stále výrazně nad svým předpandemickým trendem, což může dát větší váhu těm, kteří signalizují, že Bank of England bude do srpna vyčkávat s uvolněním politiky.

Zdroj: The Guardian