Bývalý obchodník s drogami nabízí ostrov v naději na snížení trestu. Mafiánský informátor Raffaele Imperiale předává umělý ostrov u pobřeží SAE. Ostrov, pojmenovaný Tchaj-wan, je částí umělého souostroví Svět.
Petr Janša
V dramatickém zvratu v případu jednoho z nejhledanějších italských zločinců, Raffaele Imperiale, přezdívaný „šéf Van Gogha“, se rozhodl předat italským úřadům umělý ostrov, který vlastní u pobřeží Dubaje, v naději na získání nižšího trestu. Tento krok přichází jako součást jeho širší snahy o spolupráci s úřady po jeho zatčení a vydání z Dubaje do Itálie.Oznámení bylo učiněno během procesu v Neapoli, kde Imperiale čelí obvinění spolu s dalšími dvaceti obžalovanými. Imperiale, který byl pět let na útěku, byl zatčen v srpnu 2021 a vydán do Itálie v březnu následujícího roku.
Ostrov, pojmenovaný Tchaj-wan, je částí umělého souostroví „Svět“, které má tvar mapy zeměkoule a nachází se u pobřeží Spojených arabských emirátů. Jeho hodnota se odhaduje na 60 až 80 milionů eur. Imperiale, který se v době svého úkrytu živil obchodem s drogami, se nyní snaží prokázat svou ochotu spolupracovat s úřady v naději na snížení trestu, který mu hrozí - 14 let a 10 měsíců vězení.
Žalobce Maurizio De Marco uvedl, že Imperiale si přeje snížení trestu a že úřady posuzují platnost jeho prohlášení. Zdá se, že neexistují žádné pochybnosti o jejich pravosti.Imperiale, který začal svou kriminální kariéru v Amsterdamu prodáváním konopí, je považován za klíčovou postavu v superdrogovém kartelu, jehož členy jsou také bývalý nejhledanější zločinec Nizozemska Ridouan Taghi, irský šéf gangu Daniel Kinahan a bosenský obchodník s drogami Edin Gačanin. Tato skupina je italskými úřady považována za jeden z 50 největších světových drogových kartelů s monopolem na peruánský kokain.Imperiale si v Dubaji užíval luxusního životního stylu, když utrácel přibližně 400 000 eur měsíčně na jeho udržování. Získal přezdívku „šéf Van Gogha“ po tom, co vlastnil dva vzácné, ukradené obrazy slavného nizozemského umělce. Jako důkaz své ochoty spolupracovat s úřady vrátil Imperiale tyto obrazy, což vedlo k jejich obnovení a vrácení do Van Goghova muzea v Amsterdamu. Obrazy byly ukradeny v roce 2002 a zůstaly nezvěstné více než 13 let, než byly objeveny poblíž Neapole italským finančním úřadem Guardia di Finanza. V březnu 2017 byly tyto cenné kusy umění znovu vystaveny v muzeu.
Zatímco Imperiale se snaží o snížení svého trestu, další členové jeho údajného kartelu, včetně Kinahanů, jsou stále na svobodě, přestože na jejich hlavy byla vypsána odměna 5 milionů dolarů. Jeho případ zůstává v hledáčku italských i mezinárodních úřadů, a ukazuje na složitou síť spojení a vlivů v podsvětí mezinárodního obchodu s drogami.
Zdroj: The Guardian