Bývalý strážce nacistického koncentračního tábora byl obviněn ze spoluúčasti při vraždách. Toto je jedenáctý pokus o spravedlnost pro oběti a přeživší holocaustu. 98letý muž jménem Gregor F. pracoval ve druhé světové válce jako strážce v táboře Sachsenhausen severně od Berlína.

Pokud se případ dostane k soudu, bude se konat u soudu pro mladistvé, protože v době spáchání těchto činů byl Gregor mladistvý. Předpokládá se, že soud bude v Hanau, blízko jeho bydliště. Státní zástupci tvrdí, že pomáhal v zabíjení tisíců vězňů. Jeho mentální stav byl zkoumán a byl shledán schopným čelit soudnímu řízení s některými omezeními. 

Právník, který zastupuje bývalého vězně ze Sachsenhausenu, doufá, že soudní proces odhalí, jaké role hráli lidé, kteří možná nebyli přímo zapojeni do vraždění, ale pomáhali nacistickému režimu. V Sachsenhausenu bylo uvězněno více než 200 000 lidí, z nichž více než polovina byla zavražděna. Mezi způsoby zabíjení patřilo masové udušení v plynových komorách a popravy tisíců sovětských válečných zajatců. 

Případy jako je ten s Gregorem F. se začaly objevovat po roce 2011, kdy byl soudem odsouzen John Demjanjuk, strážce v táboře Sobibor a Treblinka. To otevřelo cestu pro další soudní procesy s lidmi, kteří byli součástí nacistického systému, i když nebyli přímo zapojeni do konkrétních zločinů. Například 97letá žena, která pracovala jako sekretářka v koncentračním táboře Stutthof, byla německými soudy shledána vinnou ze spoluúčasti na 10 500 vraždách.

Zdroj: The Guardian