Nebankovní poskytovatel půjček Fair Credit Czech, známý svými vysoko úročenými produkty, se ocitl v insolvenci a čelí dluhu ve výši 650 milionů korun. Společnost se také obává, že kvůli exekuci nebude schopna uhradit mzdy.


Problémy Fair Credit Czech začaly koncem října 2023, kdy společnost podala insolvenční návrh, tvrdíc, že čelí nezákonné exekuci. Tento krok společnosti přinesl další dluhy ve výši desítek milionů, které vzešly z úroků z úvěrů a daňových nedoplatků. Celkový dluh Fair Credit Czech dosahuje 650 milionů korun, většinou z úvěrů od CFH investičního fondu SICAV, které společnost použila na financování svých půjček.

Společnost tvrdí, že exekuce je nezákonná, protože nebyly splněny podmínky pro její nařízení. Nicméně, firma momentálně není schopna splácet své závazky a je v insolvenci. Fair Credit Czech tak musela přiznat své finanční potíže a nedokázala najít cestu ven.

Společnost se také obává, že kvůli exekuci nebude schopna uhradit mzdy svých zaměstnanců, což by mohlo mít dalekosáhlé následky.


Situace Fair Credit Czech poukazuje na rizika a nebezpečí, která mohou provázet poskytování nebankovních úvěrů. Tento případ by mohl sloužit jako varování pro ostatní společnosti v tomto sektoru, které by se měly vyhnout podobným finančním problémům.

Kromě toho byla Fair Credit Czech v květnu potrestána Českou národní bankou třímilionovou pokutou za nedůsledné prověřování klientů během roku 2020. Společnost v řadě případů nezkoumala měsíční příjmy zájemců o půjčku, ani objem peněz, které žadatelé splácejí jiným úvěrovým firmám, což je v rozporu se zákonem o spotřebitelském úvěru.


Zdroj: IR