Google se dohodl na vypořádání 700 milionů dolarů v obchodu Play kvůli antimonopolnímu sporu vedeným u federálního soudu v San Franciscu.
Významný vývoj v oblasti digitálních trhů právě nastal, když Google souhlasil s vypořádáním ve výši 700 milionů dolarů ve sporu týkajícím se jeho obchodu s aplikacemi Play. Toto urovnání, oznámené v pondělí u federálního soudu v San Franciscu, přichází jako výsledek antimonopolního sporu, který vedlo několik amerických států.
Podle podmínek dohody, která ještě vyžaduje konečné schválení soudcem, Google zaplatí 630 milionů dolarů do fondu pro urovnání pro spotřebitele a dalších 70 milionů dolarů do fondu, který bude využit státy. Spotřebitelé, kteří jsou považováni za způsobilé, obdrží minimálně 2 dolary a potenciálně další platby v závislosti na jejich výdajích v obchodě Google Play mezi 16. srpnem 2016 a 30. zářím 2023. K vyrovnání se připojilo všech 50 států, District of Columbia, Portoriko a Panenské ostrovy.
Antimonopolní úřad má za cíl poskytnout spotřebitelům větší konkurenční flexibilitu. Google vyjádřil závazek rozšířit možnosti vývojářů aplikací a her, aby mohli nabízet alternativní možnosti fakturace za nákupy v aplikaci vedle fakturačního systému Play. Společnost uvedla, že již více než rok testuje systém "výběru fakturace" v USA. Dalším prvkem vyrovnání je snaha zjednodušit proces stahování aplikací přímo od vývojářů pro uživatele.
Představitelé států ve svém soudním podání naznačili, že tato dohoda poskytne "významnou, smysluplnou a dlouhodobou úlevu spotřebitelům v celé zemi" a považují ji za precedens, který dosud žádný jiný americký antimonopolní orgán nebyl schopen zajistit od společnosti Google nebo jiné významné digitální platformy.
V kontextu širších antimonopolních výzev, společnost Epic Games, tvůrce populární hry "Fortnite", podala žalobu, která nežádala o náhradu škody, ale o soudní příkaz k potenciálním změnám v obchodě Google Play. Epic a jeho zástupci vyjádřili přesvědčení, že urovnání států "neřešilo podstatu nezákonného a protisoutěžního chování společnosti Google" a avizovali, že v další fázi soudního procesu budou usilovat o otevření ekosystému Android.
Google, který čelí dalším žalobám týkajícím se svých vyhledávacích a digitálních reklamních praktik, popřel jakékoli pochybení. Obvinění byla zaměřena na předražování spotřebitelů skrze nezákonná omezení distribuce aplikací na zařízeních Android a nadměrné poplatky za transakce v aplikacích. Toto urovnání je významným krokem vpřed v debatě o regulaci velkých technologických společností a jejich vlivu na trh. Jak Epic, tak státy věří, že tento případ může mít dalekosáhlé dopady na to, jak digitální platformy interagují s vývojáři a spotřebiteli, a bude zajímavé sledovat, jak se situace bude nadále vyvíjet.
Zdroj: Reuters