Je ráno. V horách Rwandy se slunce prořezává mezi zelenými kopci. Paprsky právě zasvítí na strohou postel Dian – gorilí dívka zborcená krví leží nehnutě, oči otevřené, tělo strnulé. Už nikdy více se nepohne.
V srdci afrického deštného pralesa zasvětila pozoruhodná žena svůj život studiu a ochraně mizejícího druhu – gorily horské. Dian Fosseyová, průkopnická americká vědkyně, se ponořila do divokého, podmanivého světa těchto primátů a vytvořila jedinečné pouto, které ji nakonec stálo život. Její neochvějné odhodlání porozumět a chránit horské gorily nejen transformovalo oblast primatologie, ale také posloužilo jako mimořádně silný důkaz odolnosti lidského ducha, tváří v tvář drtivé nepřízni osudu.
Cesta Dian do hor Rwandy začala náhodným setkáním, které navždy změní běh jejího života. Mladá žena, pracující jako asistentka fakulty na Kalifornské univerzitě narazila na článek o strádání ohrožených horských goril, což vyvolalo neukojitelnou zvědavost, která ji nakonec zavedla do odlehlých hor Virunga. Poháněna hluboko zakořeněnou vášní pro ochranu přírody a touhou odhalit tajemství těchto nepolapitelných tvorů se vydala na výpravu, která změní její život a bude trvat téměř 15 let.
V roce 1967 založila Karisoke Research Center, průkopnickou základnu uhnízděnou vysoko v horách Virunga. Z této základny pečlivě sledovala a dokumentovala složité sociální struktury, chování a rodinnou dynamiku skupin horských goril. Díky nespočtu hodin trpělivého pozorování nashromáždila množství znalostí, které v té době zpochybnily stávající vědecké chápání a způsobily revoluci v oblasti primatologie.
Oddanost horským gorilám byla jistě neochvějná, a to dokonce tváří v tvář zdrcujícím překážkám. Neúnavně bojovala s metlou pytláctví, čelila ozbrojeným pytlákům a do vyčerpání pracovala na likvidaci smrtících pastí. Její houževnatost a nebojácnost při prosazování věci jí vynesla přezdívku Gorilí dívka.
Její schopnost získat si důvěru a přijetí horských goril byla skutečně pozoruhodná, opravdu výjimečná. Pečlivě katalogizovala individuální vlastnosti, osobnosti a vztahy v rámci gorilích skupin a navázala hluboké emocionální vazby, které překračují hranice druhů. Její živé popisy těchto intimních setkání, jako je srdceryvný příběh osiřelé gorily Koko, uchvacují čtenáře a inspirují celé generace ochránců přírody.
V roce 1985 byla Dian Fosseyová brutálně zavražděna ve své výzkumné stanici. Okolnosti její smrti zůstávají zahaleny tajemstvím, ale její odkaz průkopnického vědce, vášnivého ochránce přírody a neúnavného obhájce horských goril žije dál. Dian Fossey Gorilla Fund, založený na její počest, pokračuje v její práci a zajišťuje, aby její vize ochrany a zachování těchto nádherných tvorů přetrvala.
Jistě, šlo o průkopnický výzkum a neochvějnou oddanost horským gorilám. Dian Fosseyová měla hluboký a trvalý dopad na vědeckou komunitu a globální ochranářské hnutí. Její práce nejen prohloubila chápání těchto záhadných primátů, ale také inspirovala nespočet jednotlivců.
Dnes odkaz Dian Fosseyové nadále inspiruje a uchvacuje tisíce lidí po celém světě. Její příběh je zvěčněn v knize Gorily v mlze a ve stejnojmenném filmu se Sigourney Weaverovou v hlavní roli, což upevňuje její místo jako legendární postavy.
Její podrobné popisy každodenního života goril, jejich složitých komunikačních metod a pozoruhodných adaptací na drsné horské prostředí rozšířily naše chápání těchto fascinujících primátů.
Dianina práce nebyla pouze akademická, byla to doslova neúprosná křížová výprava proti silám, které ohrožovaly přežití horských goril. Neúnavně bojovala s metlou pytláctví, za použití svého bystrého intelektu a neústupného odhodlání rozbíjela smrtící pasti pytláků a čelila pachatelům vybíjení goril. Její úsilí v boji proti korupci a zvýšení celosvětového povědomí o utrpení horských goril zanechalo nesmazatelnou stopu, o tom žádná.
Odkaz Dian Fosseyové sahá daleko za její vlastní pozoruhodné úspěchy. Svou prací a svým neochvějným nasazením inspirovala mnohé, aby šli v jejích stopách a zasvětili svůj život ochraně ohrožených druhů a zachování křehkých ekosystémů.
V éře bezprecedentních ekologických změn zůstává příběh Dian Fosseyové stále hluboký. Její neochvějný závazek vůči horským gorilám, její nebojácná konfrontace především s pytláky, je prostě víc než obdivuhodný. Hluboce se jí klaním a vzdávám hold, její práci i životu, který měl a má smysl!
Dian Fosseyová, celosvětově známá ochránkyně goril, byla nalezena ve své chýši ve Rwandě mrtvá. Bylo jí 53 let. Vláda země z vraždy obvinila jejího asistenta Wayna McGuirreho a stopaře Emmanuela Rwelekana. Jiní vinili pytláky. Dokument kanálu National Geographic vyslovuje myšlenku, že za smrtí Fosseyové stála vláda Rwandy.