Praha – Návrh zákona o legalizaci manželství pro páry stejného pohlaví čelí odporu opozičního hnutí SPD, které navrhuje jeho zamítnutí. Poslanec Karel Haas (ODS) navíc žádá, aby Sněmovna vrátila poslaneckou předlohu autorům k přepracování.

Dnešní pokračování úvodní debaty bylo provázeno ostrými spory, které vyvolalo podpůrné vystoupení Martina Exnera z koaličního hnutí STAN. Podle něj Rusko podporuje tyto "kulturní války" proti sňatkům stejnopohlavních párů. Jeho slova však vyvolala odpor konzervativnějších zákonodárců z vládních stran KDU-ČSL a ODS i opozičního hnutí ANO. Úvodní projednání sňatků homosexuálů Sněmovna ani dnes nedokončila, stejně jako ve středu. Pravděpodobně se k němu vrátí nejdřív za dva týdny.

Exner tvrdil, že Rusko se snaží "udělat z manželství pro všechny tabu, čímž ho chce zablokovat a rozdělit společnost". Podle něj je naší volbou buď být svobodná západní Evropa, kde stejnopohlavní páry mohou uzavírat sňatky i v kostele, nebo se stát východní konzervativní periferií ruského stylu. Proti tomuto "nálepkování" vystoupili Vojtěch Munzar (ODS) a Aleš Dufek (KDU-ČSL), kteří Exnerovi vzkázali, aby se styděl a nenálepkoval. Dufek označil Exnerova slova za vydírání a Renáta Zajíčková (ODS) za ně později žádala omluvu. 

Poslanec ANO Milan Feranec upozornil na skutečnost, že lidé, kteří mají pochyby o legalizaci manželství pro homosexuální páry, jsou často označováni jako homofobové. Podle poslance ANO to Exner povýšil na označení pro ruskosti. "Kam to až zajde? Je toto racionální debata?" ptal se Feranec. Poslanec STAN už na kritiku svého vyjádření nereagoval.

Hnutí SPD podle svého zástupce Zdeňka Kettnera nechce zasahovat do institutu manželství, který se osvědčil. "Zaměřme se na úpravu registrovaného partnerství, jde o průchozí cestu," uvedl a navrhl zamítnutí poslanecké novely občanského zákoníku. Karel Haas upozornil na rozsáhlé rozdíly v právech a povinnostech manželů a registrovaných partnerů. "Pokud navrhovatelé zákona myslí vážně slova o vstřícnosti, naslouchání a respektu, měli bychom hledat kompromis," uvedl. 

Stoupenci manželství homosexuálů během debaty zdůrazňovali například rovnoprávnost. "Projednáváme zákon, který nemůže nikomu ublížit, ale může mnoha lidem pomoci," řekl Michal Zuna (TOP 09). Předseda lidoveckých poslanců Marek Výborný tvrdil, že diskuse není o právech, ale především o hodnotách. Romana Bělohlávková z KDU-ČSL prohlásila, že jejich strana má připravenou "střední cestu" týkající se práv homosexuálních párů. Zdůraznila však, že nikdy nepodpoří označení partnerství lidí stejného pohlaví a jako manželství ani možnost adopcí dětí homosexuálními páry. "Přirozený řád světa nezměníme, ať už manželství pro všechny přijmeme, nebo nepřijmeme," dodala.

Novela občanského zákoníku by měla zajistit lidem stejného pohlaví a ve sňatku stejná práva jako mají nyní ženy a muži. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, či přístup k náhradní rodinné péči. Registrované partnerství by prakticky zaniklo. Ve Sněmovně se také čeká na první čtení předlohy jiné skupiny zákonodárců o ústavním zakotvení ochrany manželství a jako svazku muže a ženy. Strany vesměs nechávají v takových záležitostech svým poslancům volné hlasování. Oba návrhy Sněmovna projednávala již v minulém volebním období, ale tehdy debatu o nich nedokončila.

Zdroj: ČTK