Roberto Saviano, italský protimafiánský spisovatel, byl pokutován 1 000 eur za urážlivé výroky na adresu premiérky Giorgie Meloniové. Jeho fanoušci, považují tento rozsudek za varování pro média, které by mohlo vyvolat „mrazivý účinek“.
Petr Janša
Roberto Saviano, italský spisovatel bojující proti mafii, který se věnuje především zkoumání organizace Camorra, mafiánské skupiny působící v Neapoli. Je známým díky své knize - světovém bestselleru Gomorra, která mu vynesla hrozby smrti od neapolské mafie.Roberto Saviano byl odsouzen k peněžité pokutě 1 000 eur za to, že urazil premiérku Giorgii Meloniovou, když ji kvůli její politice vůči migracím označil za „bastarda“. Tento verdikt vyvolal protesty ze strany stoupenců Saviana, kteří prohlásili, že toto rozhodnutí může mít na média „mrazivý účinek“ a zdůrazňují přísnost italských zákonů o pomluvě. Obhájce Saviana veřejnost ujistil, že pokuta nebude muset být zaplacena, neboť je součástí podmíněného trestu. Nicméně Saviano se však hodlá proti rozsudku odvolat.
Když byl Saviano požádán, aby se vyjádřil ke smrti šestiměsíčního dítěte z Guineje při ztroskotání lodi. Saviano byl zjevně dojatý a vyjádřil se takto:
Všechny ty kecy [říkané o nevládních organizacích], mořských taxících, plavbách [pro migranty]. Mohu jen říct: bastardi, jak jste mohli? Meloniová, Salvini: bastardi.
Odsouzení Saviana je vnímáno jako ukázka nátlaku, kterému se musí v Itálii vystavovat spisovatelé a novináři, kteří usilují o svobodu projevu. Vyzývá se proto k zrušení italských zákonů o pomluvě, které podle některých názorů omezují svobodu slova. Saviano byl v minulosti obviněn i dalšími členy vlády, včetně Luigiho Salviniho (ministr infrastruktury a dopravy), který ho v roce 2018 zažaloval za to, že ho označil za: „il ministro della mala vita“ tedy jako ministra zločineckého podsvětí. Letos v květnu však spisovatel vyhrál soudní spor o pomluvu, který proti němu podal ministr kultury Gennaro Sangiuliano.
V Itálii se pomluva trestá pokutou nebo odnětím svobody na dobu šesti měsíců až tří let. V roce 2022 se země umístila na 58. místě ve světovém indexu svobody tisku. Podle The Guardian novináři v Itálii pravidelně čelí hrozbám právních kroků ze strany členů vlády premiérky Meloniové. Podle mého názoru je odsouzení Roberta Saviana výzvou k vážnému zamyšlení nad stavem svobody projevu a práv novinářů v Itálii. Saviano je známý svým bojem proti mafii a jeho práce vyvolává kontroverze. Toto odsouzení, které následovalo po jeho ostré kritice premiérky Meloniové kvůli její migrační politice, je znepokojující.
To, že prohlášení, které lze považovat za ostrou kritiku, vede k pokutě, je více než znepokojující z hlediska svobody projevu a míry, které mohou novináři zaujmout při hodnocení politiky a postojů politiků. Pokud jsou novináři a spisovatelé omezováni drakonickými zákony a tresty o pomluvě, lze se obávat, že se budou nuceni autocenzurovat, aby se vyhnuli soudním sporům a následným trestům. To by mohlo vést k omezení objektivity a hloubky jejich zpravodajství.
Je více než jasné, že nesmí být zneužívána k šíření urážek nebo pomluv. Nicméně, pokud je limit nastaven příliš nízko, může to vést k potlačení kritického myšlení a svobodné diskuse, což je klíčové pro fungující demokracii. Itálie, jako člen Evropské unie, by měla respektovat a chránit svobodu projevu a práva novinářů, jak jsou stanoveny v Evropské úmluvě o lidských právech a Listině základních práv EU. Možná je na čase, aby zákony o pomluvě byly v Itálii přezkoumány a reformovány tak, aby byla zajištěna spravedlivá rovnováha mezi ochranou jednotlivců před pomluvou a zajištěním svobody projevu.Roberto Saviano mimo jiné napsal:· Gomora (Gomorra)· Krása a peklo (La bellezza e l'inferno)· Nula nula nula (ZeroZeroZero)· Opak smrti (Il contrario della morte)· Piraně (La paranza dei bambini)· Pojď se mnou pryč (Vieni via con me)· Zuřivý polibek (Bacio feroce)
Zdroj: The Guardian, Wikipedia