V současné době má Česká republika pokrytí 5G pouze pro horních 10 % populace, ale s dalším rozvojem technologií se bude poptávka po pokrytí zvyšovat. Sítě šesté generace usnadní rozvoj pokročilejší robotiky a udržitelných technologií. Technologie hrají v našich životech zásadní roli, usnadňují nám úkoly, poskytují vzdělání, zachraňují životy a jsou integrovány do různých aspektů našeho života. Pro globální využití výhod technologií je zásadní mít k dispozici potřebnou infrastrukturu, která zajistí rychlé zpracování požadavků na aplikace, software, umělou inteligenci, virtuální realitu a metaversum. Proto je pro agilní vývoj nezbytné zajistit co nejrychlejší připojení.
V současné době jsou sítě 6G ve fázi testování a vytváření univerzálních standardů. Očekává se však, že nabídnou vyšší výkon ve všech svých aspektech. Umožní rychlejší přenos dat a dobu odezvy při nižší spotřebě energie. Budou také schopny zvládnout větší síťový provoz v důsledku rychlého nárůstu počtu připojených zařízení. Nicméně vývoj sítí nové generace přinese mnohem více, než většina lidí očekává. Ačkoli technické specifikace sítí 6G ještě nebyly definitivně standardizovány, předpokládá se, že budou poskytovat rychlost přenosu dat 1 TB/s, latenci přibližně 0,1 milisekundy a budou až dvakrát energeticky úspornější než sítě 5G.
Nadcházející sítě 6. generace přinesou řadu technologických vymožeností, jako jsou továrny řízené roboty, bezdrátové řízení pohybu a autonomní vozidla. Tyto pokroky nejen zintenzivní procesy, ale také výrazně omezí lidské chyby a nehody. Se stávajícími technologiemi jsou efektivní továrny bez nehod možné již nyní, ale rychlejší přenos dat to ještě zlepší. Využití robotů povede k řadě výhod, jako je vyšší efektivita práce, nižší ceny výrobků a lepší zdraví lidí a udržitelnost.
Nedávný pokrok v bezdrátových technologiích přinesl výrobnímu průmyslu nové příležitosti a nadcházející sítě 6G tyto možnosti ještě rozšíří. Vysokorychlostní a spolehlivý přenos dat je navíc klíčový pro inteligentní dopravu a provoz autonomních vozidel 5. úrovně, které vyžadují přesnou lokalizaci a nízkou latenci. Sítě nové generace mohou navíc podpořit také rozvoj robotiky a pomoci v neurochirurgii, rehabilitaci a při překonávání tělesných postižení. Rychlá výměna dat a pohybu bude hrát klíčovou roli v pokroku různých dalších technologií.
Technologické společnosti a akademické instituce v současné době experimentují s konkrétním využitím sítí 6G v laboratorních podmínkách. Během příštího desetiletí však budou tyto sítě zavedeny celosvětově. Společnost Huawei, přední dodavatel komponent pro sítě 5G, stojí také v čele vývoje sítí 6G. Aplikace pro sítě 6G jsou rozsáhlé a rozmanité, včetně zlepšení výkonnosti streamovacího průmyslu minimalizací zpoždění spojení, vytváření 3D hologramů a zlepšení streamování dat v reálném čase pro měřicí systémy. Potenciál sítí 6G pro zlepšení technologií v nesčetných oblastech života je obrovský.
Využití umělé inteligence a strojového učení pro rozpoznávání obrazu v sítích šesté generace zvýší rychlost a efektivitu vyhledávání informací. Inteligentní algoritmy budou fungovat jako osobní asistent tím, že budou jednotlivce upozorňovat na povětrnostní podmínky a radit jim, aby se podle toho oblékli, a také jim budou připomínat, aby kvůli nabitému programu po práci odešli dřív a poslali balíček. Kromě toho při nakupování oblečení online moderní algoritmy navrhnou nákup nových ponožek, pokud od posledního nákupu uplynulo šest měsíců. Vzhledem k tomu, že novější technologie vyžadují používání sítí 6G s rychlým přenosem, ušetří tyto pokroky lidem v konečném důsledku čas a námahu.
Energeticky úsporný provoz sítí 6G z nich činí jednu z nejudržitelnějších technologií, která je v souladu s cíli udržitelného rozvoje (SDGs) Organizace spojených národů. Kromě nižší spotřeby energie mohou také usnadnit přístup k informacím, podpořit průmyslové inovace a podpořit různé prospěšné cíle, včetně snížení hladu ve světě, řešení změny klimatu a ochrany životního prostředí. Aplikace sítí 6G v průmyslu může k dosažení těchto cílů významně přispět.