Slovenská prezidentka Čaputová: „Slovensko není mafiánský stát, jen země s mafiánskými praktikami.“ Německý Die Welt, který v souvislosti s osvobozením Mariana Kočnera v kauze vraždy novináře Jána Kuciaka napsal, že Slovensko je mafiánský stát.

Petr Janša
Slovensko je nádherná země s krásnou přírodou, historií a v neposlední řadě s úžasnými lidmi. Jednou z velmi často uváděných charakteristik tohoto středoevropského státu je, bohužel, termín „mafiánský stát“. Tento termín je spojen s obdobím vlády Roberta Fica a jeho strany SMER-SD, kde se objevilo mnoho kauz i vražd novinářů, ve kterých byli politici a vážení občané státu obviněni z korupce a dalších trestných činů. A právě tyto stíny korupce a kriminality ovlivňují význam dnešních parlamentních voleb na Slovensku.

Parlamentní volby jsou jedním z nejvýznamnějších momentů v každé demokratické zemi. Představují otázku, zda se podaří zachovat demokratický systém a zda lidé mají nadále možnost ovlivnit politický směr své země. V „mafiánském státě“ jako je Slovensko, se význam parlamentních voleb může zdát zpochybněný. Mohou být považovány za rituál, který je nutné absolvovat, ale jehož výsledek je předem daný. Nicméně, jak ukázaly poslední parlamentní volby, tento pesimistický názor nemusí být zcela přesný.

Volby na Slovensku v roce 2020 přinesly změnu. Strana OĽaNO (Obyčajní Ľudia a nezávislé osobnosti) tehdy vyhrála, čímž skončila téměř desetiletá vláda strany SMER-SD. Tato změna ukázala, že i v takto fatálně korupcí poznamenané zemi mohou volby přinést naději na lepší budoucnost.

Slovensko dlouhodobě označované jako „mafiánské státy“ se potýkají s problémy korupce, klientelismu a značně nízké důvěryhodnosti státních institucí. Proto jsou pro Slováky dnešní parlamentní volby klíčové. Poskytují příležitost udělat změnu, vyjádřit svůj nesouhlas s aktuální situací a otevřít cestu k lepšímu a spravedlivějšímu systému. Tato možnost změny je v podstatě významem parlamentních voleb. Uvidíme, jak tuto šanci dnes naši sousedé využijí.

Dřívější slovenská vláda, označovaná za „mafiánskou“, byla spojena s korupcí na vysoce postavených místech a s případy, kdy byla politika využívána téměř výhradně pro osobní obohacení. Naproti tomu současná slovenská vláda se snažila o transparentní politiku a boj proti korupci. Její snaha o nápravu a poučení se z minulých chyb je významným signálem pro občany Slovenska. Dnes uvidíme, jestli jejich hlasy skutečně něco znamenají a jestli parlamentní volby i na Slovensku mají svůj význam.

Parlamentní volby v mafiánském státě, jako je Slovensko, můžou být nástrojem změny a naděje. Nebo také jen rituál, který musí Slováci absolvovat. To ukážou až výsledky voleb. Nechme se překvapit, jestli je demokracie na Slovensku stále živá a jestli lidé samotní mají vůbec moc ovlivnit směr, kterým se jejich země ubírá. Což je v demokratickém systému to nejcennější.