V atmosféře nabité emocemi a napětím se legendární popová královna Madonna vyjádřila ke konfliktu mezi Izraelem a Hamásem. Na pódiu se během svého turné Celebration nezdráhala konfrontovat a kritizovat smrt dětí a zločiny z nenávisti.

Petr Janša
„Vidím, jak jsou děti uneseny, stříleny a zabíjeny. Je to srdcervoucí. Jak mohou být lidé, tak krutí?“ vyjádřila své pocity Madonna, když se rozplývala v komentářích o válce, které dále rozvíjela v průběhu koncertu. Cituje Jamese Baldwina, svůj celoživotní vzor, když podotkla, že „Děti světa patří nám všem a jsme za ně zodpovědní, bez ohledu na jejich původ, vyznání nebo barvu pleti.“

Její slova rezonují s nedávným tragickým případem z Chicaga, kde byl šestiletý Wade Al-Fayoum zavražděn. Podezřelý, 71letý majitel domu Joseph Czuba, měl údajně zaútočit na chlapce a jeho matku kvůli jejich muslimské víře a současnému konfliktu mezi Izraelem a Hamásem. „Nemůžeme ztratit svou lidskost. Naše srdce mohou být zlomená, ale náš duch ne,“ prohlásila Madonna v emocionální řeči, kde také vyzvala své fanoušky, aby neztráceli naději a věřili ve svou moc přinést světlo do světa.

„Každý z nás může rozsvítit světlo ve světě. Pokud rozsvítíme dostatek světla, zapálíme-li dostatek svíček, změní se kolektivní vědomí štědrosti a jednoty,“ povzbudila své fanoušky k aktivnímu boji proti nenávisti a bezpráví. Madonna, která je známá znalostí kabaly, mystické větve judaismu, se v rozhovoru z roku 2015 přiznala, že její víra zahrnuje mnohem hlubší hodnoty než konkrétní náboženství.

Madonna pokračuje se svým turné Celebration, které zamíří napříč Evropou a vrátí se do Londýna na další dvě show v prosinci. Poté se vydá na turné do USA, termíny byly odloženy na začátek tohoto roku kvůli vážné bakteriální infekci, kterou měla.

Madonnin výrok, „Vidím, jak jsou děti uneseny, stříleny a zabíjeny. Je to srdcervoucí. Jak mohou být lidé, tak krutí?“ vystihuje hluboké pocity mnoha lidí, kteří sledují dění v této oblasti. V kontrastu s tímto zobrazením hrubosti a krutosti, však Madonna zdůraznila důležitost lidskosti a jednoty. Za použití citátu Jamese Baldwina. Tento silný odkaz byl dále posílen příběhem šestiletého Wade Al-Fayouma, který byl zavražděn kvůli své muslimské víře. Madonnino vystoupení bylo především výzvou k lidskosti a k odolnosti.

Během druhé světové války ve Wehrmachtu sloužil voják napůl židovského původu


Madonnin názor na současný konflikt vychází z její víry v kabalu, mystickou větev judaismu. Její náboženské přesvědčení zahrnuje hluboké hodnoty, které, jak tvrdí, přesahují konkrétní náboženství.

Její slova rezonují s celosvětovým cítěním a jsou výzvou k aktivnímu odporu proti nenávisti a nespravedlnosti. Madonna nás povzbuzuje, abychom se nenechali zlomit a věřili ve svou moc přinést světlo do světa.

Její slova jsou dokonalým příkladem toho, jak mohou umělci a ikony pop kultury ovlivnit veřejné mínění a nastolit důležitá témata k diskusi.