Pohádky stimulují fantazii, pomáhají dětem pochopit své vlastní pocity a nabízejí řešení pro různé problémy. Rozvíjejí sebedůvěru a víru v budoucnost, a co je velmi důležité, dodávají smysl konání i celému životu. Tak tedy:

Vánoční pohádka (JPA)
V jedné malé vesničce, kde sníh pokrýval střechy domků jako bílý cukrový poprašek a každý dům zdobily jemně blikající světýlka, se chystaly Vánoce. Obyvatelé vesnice byli známí svou láskou k pohádkám, a tak se rozhodli, že letos něco vymyslí. Každá rodina vytvořila svůj vlastní příběh založený na tradičních pohádkách, aby jejich Vánoce byly ještě kouzelnější.

Jedna z rodin se rozhodla převyprávět příběh o Popelce, ale s vánočním nádechem. Pohádku pojmenovali „Popelka a tři vánoční oříšky“.

Byla jednou jedna dívka jménem Popelka, která žila se svou macechou a dvěma nevlastními sestrami. Pracovala od rána do večera a nikdy si nestěžovala. Jednoho dne, když byl sníh vysoký a vesnicí se nesly zvony ohlašující blížící se Vánoce, našla Popelka na prahu svého domu tři oříšky.

Každý oříšek měl na sobě zvláštní znamení. Jeden byl zdobený malou hvězdičkou, druhý vánočním stromečkem a třetí zvonkem. Když Popelka první oříšek rozlouskla, objevil se v něm nádherný šat na vánoční ples, který pořádal král pro svého syna. Druhý oříšek skrýval skleněné střevíčky, které se třpytily jako zasněžená krajina. A když rozlouskla třetí oříšek, objevila se v něm pozvánka na ples přímo od prince.

Popelka šla na ples a všechny okouzlila svou krásou a dobrotou. Tančila s princem celou noc, ale když hodiny odbíjely půlnoc, musela utéct, aby nebyla odhalena. Princ našel jeden ze skleněných střevíčků, který po ní zůstal, a rozhodl se, že najde dívku, které střevíček patří.

Na Štědrý den princ navštívil všechny domy ve vesnici, a nakonec dorazil i do domu Popelky. Když Popelka vyzkoušela střevíček a ten jí perfektně seděl, princ věděl, že našel svou vánoční princeznu.

Vesničané, kteří si poslouchali tento nový vánoční příběh, byli nadšení. Popelka a vánoční tři oříšky se staly součástí jejich sváteční tradice a připomínaly všem, že Vánoce jsou časem zázraků, lásky a nových začátků. A tak v té malé vesničce, kde byly Vánoce jako v pohádce, si lidé vyprávěli příběhy a věřili, že každý z nich může mít své šťastné a veselé Vánoce.