Pulitzerova cena, považovaná za nejprestižnější americké novinářské ocenění, letos oceňuje odvahu a mistrovství týmu agentury AP za jejich zpravodajství z obléhaného ukrajinského Mariupolu. Nejenže si odnesli hlavní cenu – zlatou medaili za veřejnou službu, ale také byli oceněni za své snímky zachycující hrůzy války na Ukrajině. 

Deník The New York Times zazářil se svou sérií reportáží o vraždění civilistů ruskými jednotkami ve městě Buča, která jim vynesla cenu za mezinárodní zpravodajství. Literární svět oslavil spisovatele Barbaru Kingsolverovou a Hernana Diaze, kteří získali cenu za prózu. 

Hrdinský tým AP sestavený z reportérky Lori Hinnantové, videožurnalisty Mstyslava Černova, producentky Vasilisy Stěpaněnkové a fotoreportéra Jevhena Maloletky se vydal do přístavu Mariupol krátce po zahájení ruské invaze 24. února 2022. Po více než dvou týdnech strávených ve městě zdokumentovali ničení města ruskými jednotkami, včetně útoků na nemocnice a civilní infrastrukturu. Jevhen Maloletka získal za svůj snímek z rozbombardované porodnice v Mariupolu i cenu World Press Photo. 

Caroline Kitchenerová z deníku The Washington Post obdržela cenu za domácí reportáž, která sledovala důsledky rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu o potratech. Magazín The Atlantic byl oceněn za materiály Caitlin Dickersonové dokumentující dopady politiky exprezidenta Donalda Trumpa na rozdělování rodin migrantů na hranicích USA. 

Kromě novinářských kategorií, Pulitzerovy ceny také oslavují tvůrce v oblasti literatury a hudby. Barbara Kingsolverová byla oceněna za román Demon Copperhead, moderní pojetí klasického díla Charlese Dickense David Copperfield. Hernan Diaz uchvátil porotu románem Trust, který inovativním způsobem vypráví o vzestupu a pádu vlivné rodiny v New Yorku 20. let 20. století. Beverly Gageová zase získala ocenění za biografii o dlouholetém šéfovi FBI Edgaru Hooverovi. 

Pulitzerovy ceny uděluje Kolumbijská univerzita v New Yorku a vyhlašuje vítěze ve 15 novinářských kategoriích, zlatou medaili uděluje pouze za veřejnou službu. Loni hlavní cenu získal list The Washington Post za zpravodajství kolem nepokojů v sídle Kongresu z ledna 2021. 

Zdroj: https://www.pulitzer.org/