Izraelská armáda dokončuje přípravy na pozemní operaci

Hamas již dříve pohrozil „dlouhou a tvrdou“ reakcí na izraelské nálety na pásmo Gazy. „Hamás odpoví na tyto útoky proti našemu lidu a naši zemi dlouhou, tvrdou a bolestivou odpovědí, která bude tvrdší než poslední válka a tvrdší než to, co Izrael zažívá nyní,“ řekl listu Times of Israel pod podmínkou anonymity vysoký představitel hnutí. 

Petr Janša 

Dodal, že Hamás „nebude nečinně přihlížet masakrům svého lidu a dalšímu ničení domovů“. Hamás tvrdí, že v úterý se v Gaze sejdou tisíce lidí, kteří budou volat po „vyhlazení“ každého Izraelce. 


Podle palestinského Ministerstva zdravotnictví izraelské nálety a ostřelování zabily za poslední týden nejméně 1 125 Palestinců a asi 7 000 jich zranili, většinou civilisty. Izraelští vojáci po posledním kole bojů zabili šest Izraelců, z nichž všichni byli vojáci, a asi 180 jich zranili. IDF tvrdí, že se zaměřují na stanoviště a sklady zbraní Hamásu. 

Izraelská armáda oznámila novinářům, že je připravena zaútočit na Gazu v okamžiku, kdy IDF dostane rozkaz od vlády v Tel Avivu. Izraelský vojenský zdroj řekl reportérům cestujícím s Netanjahuem, že IDF jsou připraveny „vstoupit do Gazy bez jediného náboje“ a že čekají na rozkaz k zahájení operace v pobřežní enklávě.

Dala jim izraelská vláda rozkaz k útoku? Izraelská vláda se připravuje na okamžitý pozemní útok proti pásmu Gazy ovládanému Hamásem, který by mohl být větší než loňská operace Ochranné ostří. Izraelští představitelé objíždějí region před očekávaným rozhodnutím vlády. Stejně jako u velké vojenské operace v Gaze však zůstává nejasné, bude li izraelská armáda vůbec schopná zahájit pozemní operaci. Izraelská armáda tvrdí, že se připravuje na „rozšířenou operaci“. 

Armáda zaplavuje oblast výbušninami a rozmísťuje pozemní síly. Zdroje rovněž uvedly, že armáda plánuje v příštích dnech nasadit řadu vzdušných sil a provést řadu úderů z oblohy. Je také možné, že Netanjahu nařídí armádě, aby začala s námořním útokem na pobřeží Gazy.

Zdroj: Times of Israel, ČTK