Lee Harvey Oswald má své muzeum

Majitelka muzea připouští, že veřejnost i její přátelé považují její fascinaci za poněkud zvláštní. Sedí v obývacím pokoji obklopená vintage elektronikou, která je stále funkční. Je to historie, je to součást minulosti a to je pro ni podstatné.

Petr Janša
V srdci texaského Dallasu, v tiché předměstské ulici, stojí dům, který by mohl působit jako každý jiný, nebýt jedné odlišnosti – cedule s nápisem „Oswald Rooming House Museum“. Tento nenápadný dům na adrese 1026 North Beckley v Oak Cliff je nyní domovem Patricie Puckett-Hallové, majitelky a kurátorky muzea, které ukrývá temnou kapitolu americké historie. Zde, před šedesáti lety, bydlel Lee Harvey Oswald, muž obviněný z atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho.

Bezdomovce z lidí dělá především stát, prostřednictvím své sociální politiky


Pro Puckett-Hallovou není dům jen obydlím, ale posláním. Je to její životní práce napravit narativ o Oswaldovi, kterého považuje za nejnenáviděnějšího muže v Americe. V jejím přesvědčení byl Oswald obětí širšího spiknutí, do kterého byla zapojena i CIA. Puckett-Hallová věří, že Oswald byl pouze figurkou v mnohem větší hře, a toto muzeum je jejím způsobem, jak hledat pravdu a obnovit Oswaldovo jméno.

Když návštěvníci vstoupí dovnitř, čas se zdá zastavit. Vše je zachováno tak, jak to bylo v roce 1963, kdy Oswald v domě žil. Jeho postel je úhledně ustlaná, jako by každou chvíli mohl přijít. Eisenhowerovo sako, zabalené v celofánu, stále visí ve skříni. Dokumenty, včetně Oswaldova deníku a karty sociálního zabezpečení, jsou vystaveny společně s dětskými fotografiemi a zbraní. Na jídelním stole leží noviny s titulky, které ohlašují smrt Kennedyho, a časopis Life s jeho obrazem obklopeným černým okrajem.

Puckett-Hallová se stala poslední a nejhlasitější obhájkyní Oswalda. Ve svém předním pokoji, obklopená starým rádiem, gramofonem a televizí, které stále fungují, vede návštěvníky skrze Oswaldův příběh. Nabízí jim svou verzi událostí a vysvětluje, proč věří, že Oswald byl jen obětním beránkem. Za 30 dolarů mohou návštěvníci sedět s ní a ptát se na cokoli, co je zajímá.

Muzeum slaví deset let od svého založení a stále je zamrzlé v čase, jako by se snažilo zachytit esenci doby a osoby, která je s ním tak úzce spojena. Puckett-Hallová přijímá tisíce návštěvníků z celého světa, mnozí z nich věří v teorii spiknutí a chtějí slyšet alternativní verzi příběhu, který známe.

Puckett-Hallová sdílí příběhy z Oswaldova života, jeho politické názory a kritiku americké politiky vůči Kubě. Mluví o jeho pokusu zastřelit Edwina A. Walkera, o narození jeho druhé dcery Audrey a o práci, kterou získal v texaském školním knižním depozitáři. A samozřejmě o tragickém dni atentátu, kdy Oswald údajně zastřelil Kennedyho a policistu J.D. Tippita, než byl sám zastřelen Jackem Rubym.

Příběh muzea je však také příběhem Puckett-Hallové a její rodiny. Sama byla v době atentátu dítětem a Oswald byl hostem její babičky Gladys Johnsonové. Puckett-Hallová vzpomíná, jak Oswald pomáhal s domácími úkoly a jak byl k dětem milý a povzbuzující, což je obraz, který se neshoduje s tím, jak byl Oswald prezentován ve veřejnosti jako chladný vrah.

Přestože její rodina byla přesvědčena o Oswaldově nevině, jeho vdova a dcery, které jsou stále v okolí, ji nikdy nenavštívily. Puckett-Hallová by si přála, aby tak učinily, aby věděly, že Oswald je stále vzpomínán s láskou a úctou.Je zřejmé, že Puckett-Hallová je oddaná svému úkolu – dát Oswaldovi, muži, který zemřel jako jeden z nejvíce nenáviděných lidí v Americe, lidskou tvář. Nezáleží jí na tom, že veřejnost a její přátelé mohou považovat její poslání za divné. Pro ni je důležité, aby historie byla zachována, ať už je dobrá nebo špatná, protože to je historie, a historie by měla být známa.

Wilmingtonský masakr z roku 1898


Vzpomínky na atentát mohou blednout a konspirační teorie mohou upadat, ale pro Puckett-Hallovou a její Oswald Rooming House Museum, zůstává snaha o odhalení pravdy a rehabilitaci Lee Harvey Oswalda silná. Je to odkaz na čas, který změnil Ameriku, a o ženě, která věří, že pravda ještě nebyla plně odhalena.