Šest jeptišek, bylo brutálně přepadeno za bílého dne nemilosrdným gangem a svět opět jen hledí

Na Haiti, zemi zasaženou přírodními katastrofami a politickou nestabilitou, došlo k dalšímu děsivému incidentu, který otřásl již tak křehkým základem společnosti.

V pátek, v hustém provozu hlavního města Port-au-Prince, se odehrála událost, která byla pro mnohé až příliš strašná na to, aby byla pravdivá. Autobus plný cestujících, včetně šesti jeptišek, byl brutálně přepaden a unesen. Tento čin, který se stal ve dne, což je novým varováním pro všechny, kdo žijí v této rozervané zemi. 

V neděli, po své tradiční modlitbě Anděl Páně, promluvil papež František ke světu. S viditelným zármutkem ve tváři a slovy plnými bolesti vyzval k okamžitému propuštění unesených. Hlava katolické církve poukázala na nepřijatelnost situace a zdůraznila nutnost obnovy sociálního smíru na Haiti.

Únos autobusu není ani náhodou ojedinělým činem tohoto druhu. Je to symptom hlubokého problému, kterým Haiti dlouhodobě trpí za přihlížení zcela bez slitování celého světa a lidstva. Gangy, jež se v mnoha částech země staly de facto zákonem ulice, si bezostyšně diktují podmínky života a smrti

Všemožné světové organizace jen nečinně hledí. Snad jedna africká země projevila snahu, ale sama má pošramocenou reputaci ve světě, takže pomoc veškerá žádná. Tento incident je pouze dalším důkazem toho, jak daleko jsou ochotni zajít ve své brutalitě moci. Nehledě na fakt, že gangy jsou už zcela nemilosrdné v terorizování obyvatel Haiti. 

Otázka bezpečnosti na Haiti je otázkou, která nechává naprosto chladné „hlavy“ světového společenství. Mezinárodní reakce na tento čin byla rychlá, ale otázky týkající se dlouhodobých řešení zůstávají bez odpovědí. Jak může mezinárodní společenství pomoci Haiti, když se zdá, že samotná země je bezmocná proti gangům, které masakrují a terorizují, bestiálně vraždí a znásilňují a za bílého dne unášejí jeptišky ? 

Někteří cynici volají po přímé intervenci, zatímco jiní varují před možnými nebezpečími, které by takový zásah mohl přinést. Nicméně všichni se shodují, že je třeba najít cestu, jak posílit haitské autority a umožnit jim efektivněji bojovat proti organizovanému zločinu a vrátit zbídačené Haiťany zpět mezi lidskou rasu. Tento poslední únos je dalším hlasitým voláním čirého zoufalství, volání o pomoc, která nepřichází a není naděje.

Zdroj: Vatikán, Reuters