3 000 nebezpečných a brutálních zločinců, vrahů a únosců je zpátky v ulicích Haiti

Haiti prohlásilo třídenní stav nouze a zavedlo zákaz nočního vycházení v reakci na útoky ozbrojených gangů na dvě hlavní věznice v zemi. Uteklo více než 3 000 nebezpečných zločinců, včetně vrahů a únosců do ulic Haiti.

LÖW-BEER TUGENDHAT 

Divoké útoky ozbrojených gangů na dvě hlavní věznice v zemi vedlo k útěku více než 3 000 nebezpečných zločinců, včetně vrahů a únosců, do ulic. Haiti prohlásilo třídenní stav nouze a zavedlo zákaz nočního vycházení.

Tento krok byl učiněn poté, co se premiér Ariel Henry snaží získat podporu pro bezpečnostní síly OSN s cílem stabilizovat situaci v zemi. Ministr financí Patrick Boisvert, který zastupuje premiéra, uvedl, že policie využije všechny legální prostředky k zajištění bezpečnosti a k zadržení uprchlých vězňů.
Útoky, za které se přihlásil bývalý elitní policista a nynější vůdce gangů Jimmy Chérizier, známý jako Barbecue, si kladly za cíl zajmout vysoké policejní a vládní činitele a zabránit návratu premiéra Henryho. Po těchto událostech se bezpečnostní situace v zemi rapidně zhoršila, což vedlo k zastavení všech oficiálních cest do Haiti ze strany amerického velvyslanectví a výzvě všem americkým občanům, aby co nejdříve zemi opustili.

Násilí, které vyvrcholilo útokem na národní věznici v Port-au-Prince, šokovalo všechny i v zemi zvyklé na brutalitu gangu a nelítostný teror. Téměř všichni z odhadovaných 4 000 vězňů utekli, zanechávající za sebou prázdnou věznici. Mezi zůstávajícími vězni bylo 18 bývalých kolumbijských vojáků obviněných z účasti na atentátu na haitského prezidenta Jovenela Moïse v roce 2021, kteří následně vydali video žádající o pomoc.

Vláda premiéra Henryho, která se ujala moci po vraždě prezidenta Moïse, čelí kritice za opoždění voleb a nyní se snaží o mezinárodní podporu pro zajištění bezpečnosti v zemi. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric zdůraznil naléhavost situace a vyzval členské státy k rychlému jednání s cílem podpořit a nasadit mnohonárodní bezpečnostní síly, aby byla obnovena bezpečnost a ochrana civilního obyvatelstva.

Bývalí kolumbijští vojáci, obvinění z atentátu na prezidenta Jovenela Moïse, kteří zůstali ve věznici nyní prosí o své životy.

Situace na Haiti dosáhla nového a alarmujícího bodu, když dvojitý útěk z vězení umožnil tisícům vězňů, včetně nebezpečných zločinců, uprchnout a vrátit se zpět do již tak nestabilního a násilím zmítaného prostředí. Tento incident, při kterém byly napadeny dvě hlavní věznice v zemi, přichází v období, kdy Haiti zápasí s eskalací násilí a bezpráví. Vyhlášení třídenního výjimečného stavu a zákazu nočního vycházení je zoufalým pokusem o obnovení pořádku, ale zdá se, že jde o kapku v moři potřebné pomoci.

Za útoky stojí ozbrojené gangy, jejichž moc a vliv na ostrově roste. Jimmy Chérizier, známý také jako Barbecue, stojí v čele federace gangů a přiznal se k řadě útoků s cílem zabránit návratu premiéra Ariela Henryho a zajmout klíčové členy vlády a policie. Tento čin podtrhuje hluboké problémy s bezpečností, se kterými se Haiti potýká, a poukazuje na složitost situace, kdy gangy mají dostatek síly, aby otevřeně vyzývaly státní autoritu.

Zároveň incident odhaluje kritické nedostatky v haitském vězeňském systému a celkové bezpečnostní infrastruktuře. Věznice, navržené pro mnohem menší počet vězňů, jsou přeplněné a nedostatečně zabezpečené, což umožňuje masové útěky a zvyšuje obavy o veřejnou bezpečnost. Situace je o to tragičtější, že mezi těmi, kteří se rozhodli zůstat, byli bývalí kolumbijští vojáci, obvinění z atentátu na prezidenta Jovenela Moïse, kteří nyní prosí o své životy.

Premiér Ariel Henry a jeho vláda čelí obrovským problémům, pokud jde o obnovení řádu a důvěry veřejnosti v státní instituce. Opožděné volby a neustálé politické napětí pouze prohlubují krizi. Mezinárodní společenství, včetně OSN a Spojených států, vyjadřuje vážné obavy a naléhavě vyzývá k rychlému jednání, avšak bez zjevného pokroku.

Tato situace na Haiti je zrcadlem hlubokých sociálních, politických a ekonomických problémů, které vyžadují koordinovanou a dlouhodobou mezinárodní reakci. Není to jen otázka obnovení bezpečnosti, ale také adresování kořenů násilí, chudoby a nestability, které gangům umožňují získávat na síle. Bez komplexního a udržitelného plánu, který by zahrnoval podporu pro obnovu státních institucí, posílení právního státu a zlepšení životních podmínek obyvatelstva, se obávám, že krize na Haiti bude pokračovat - gradovat a dále se prohlubovat.